25ZLH150MEFC6.3X11
VIGOR # :
916759
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25ZLH150MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:540 mA @ 100 kHz
Impedance:94 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)