450BXC4.7MEFC10X16
VIGOR # :
916967
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
DataSheet
450BXC4.7MEFC10X16 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)