UKA1C222MHD1TO
VIGOR # :
916968
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UKA1C222MHD1TO PDF
Type Description
Series:UKA
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.058 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)