1008-273J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1008-273J PDF
Type Description
Series:1008
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):146 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:15MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)