16YXG2700MEFC12.5X30
VIGOR # :
917038
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16YXG2700MEFC12.5X30 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.855 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.65 A @ 100 kHz
Impedance:24 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)