63ZLJ270M12.5X16
VIGOR # :
917132
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLJ270M12.5X16 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:785 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:72 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)