35MXG27000MEFCSN35X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917240
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35MXG27000MEFCSN35X50 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)