SLP392M080C9P3
VIGOR # :
917243
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
DataSheet
SLP392M080C9P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):85mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.65 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)