SLPX822M080H4P3
VIGOR # :
917246
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
DataSheet
SLPX822M080H4P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.36 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)