UPS1E332MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917247
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPS1E332MHD PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.045 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.35 A @ 100 kHz
Impedance:33 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)