400BXW150MEFR18X40
VIGOR # :
917273
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V T/H
DataSheet
400BXW150MEFR18X40 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:985 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.216 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)