63MXG2700MEFCSN22X30
VIGOR # :
917307
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
DataSheet
63MXG2700MEFCSN22X30 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4265 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)