450HFG680MBN40X60
VIGOR # :
917468
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450HFG680MBN40X60 PDF
Type Description
Series:HFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.124 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)