250LEX8.2MEFC10X9
VIGOR # :
917472
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
250LEX8.2MEFC10X9 PDF
Type Description
Series:LEX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:76 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:144 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)