63ZLJ820MGC16X25
VIGOR # :
917480
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZLJ820MGC16X25 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.734 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.89 A @ 100 kHz
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)