50ZL33MEFCTA8X7
VIGOR # :
917482
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50ZL33MEFCTA8X7 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:159.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:170 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)