35JZV22M5X6.1
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917486
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35JZV22M5X6.1 PDF
Type Description
Series:JZV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:54.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:170 mA @ 100 kHz
Impedance:700 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)