10WA470MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917498
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10WA470MEFC8X9 PDF
Type Description
Series:WA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:456 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)