50YXF22MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917518
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50YXF22MEFCTA5X11 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:82.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:900 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)