80MXG4700MEFCSN25X50
VIGOR # :
917546
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
DataSheet
80MXG4700MEFCSN25X50 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.887 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)