63YXH470MEFCGC16X20
VIGOR # :
917598
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63YXH470MEFCGC16X20 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:621.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.13 A @ 100 kHz
Impedance:77 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)