35ZLG220MEFCTA8X16
VIGOR # :
917644
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZLG220MEFCTA8X16 PDF
Type Description
Series:ZLG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:612.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.25 A @ 100 kHz
Impedance:28 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)