B43640F2108M002
VIGOR # :
917645
Description
ALUMINIUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 2
DataSheet
B43640F2108M002 PDF
Type Description
Series:B43640
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):85mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.35 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)