UPA1C821MPD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917648
Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPA1C821MPD6 PDF
Type Description
Series:UPA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.24 A @ 100 kHz
Impedance:49 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)