200LLE2.2MEFCT16.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917673
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200LLE2.2MEFCT16.3X11 PDF
Type Description
Series:LLE
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)