35TRV2700M18X21.5
VIGOR # :
917798
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V SMD
DataSheet
35TRV2700M18X21.5 PDF
Type Description
Series:TRV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.15 A @ 100 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)