400USC390MEFCSN30X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917817
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400USC390MEFCSN30X40 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.164 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)