10MH722MEFC5X7
VIGOR # :
917820
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10MH722MEFC5X7 PDF
Type Description
Series:MH7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:57 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)