450USG82MEFC20X25
VIGOR # :
917876
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450USG82MEFC20X25 PDF
Type Description
Series:USG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.162 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)