ACS720KLATR-65AB-T
Description
CURRENT SENSOR
DataSheet
ACS720KLATR-65AB-T PDF
Type Description
Series:ACS720
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:65A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Current
Sensitivity:20.5mV/A
Frequency:120kHz
Linearity:±0.75%
Accuracy:±1.6%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:4µs (Typ)
Current - Supply (Max):16mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)