400BXW68MEFR14.5X30
VIGOR # :
917930
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V T/H
DataSheet
400BXW68MEFR14.5X30 PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:585 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.463 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)