50NSKV4.7M6.3X5.5
VIGOR # :
917987
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
DataSheet
50NSKV4.7M6.3X5.5 PDF
Type Description
Series:NSKV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:30 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)