25YXH820M10X23
VIGOR # :
918017
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25YXH820M10X23 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)