6.3ZLQ12000MEFC16X25
VIGOR # :
918033
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V T/H
DataSheet
6.3ZLQ12000MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:ZLQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.716 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.88 A @ 100 kHz
Impedance:11 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)