400LSU10000MNB90X151
VIGOR # :
918075
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
DataSheet
400LSU10000MNB90X151 PDF
Type Description
Series:LSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:39.06 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.236" (31.40mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.063" (154.00mm)