50YXG180MEFCT78X20
VIGOR # :
918093
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50YXG180MEFCT78X20 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:760 mA @ 100 kHz
Impedance:91 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)