EEE-FK1J101A
VIGOR # :
918096
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
DataSheet
EEE-FK1J101A PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)