420BXW100MEFR14.5X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918097
Description
CAP ALUM 100UF 0.2 420V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
420BXW100MEFR14.5X45 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:790 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.778 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)