500VXK680MEFCSN35X55
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918189
Description
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP-IN
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500VXK680MEFCSN35X55 PDF
Type Description
Series:VXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.416 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)