RXK331M1HBK-1320S
VIGOR # :
918335
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
RXK331M1HBK-1320S PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:833 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.19 A @ 100 kHz
Impedance:59 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)