400LLE1.2MEFCTA8X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
918404
Description
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400LLE1.2MEFCTA8X9 PDF
Type Description
Series:LLE
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:56 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)