50ZL820MEFCGC16X20
VIGOR # :
918509
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50ZL820MEFCGC16X20 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.638 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:23 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)