6.3MS7220M6.3X7
VIGOR # :
918718
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
6.3MS7220M6.3X7 PDF
Type Description
Series:MS7
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:133 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:159.6 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)