VZH102M1HTR-1816S
VIGOR # :
919207
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
DataSheet
VZH102M1HTR-1816S PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 100 kHz
Impedance:66 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)