CGS442U035R2C
VIGOR # :
919210
Description
CAP ALUM 4400UF 35V SCREW
DataSheet
CGS442U035R2C PDF
Part Status:Active
Capacitance:4400 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):145mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.86 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):2.125" (53.98mm)