35PX330MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
920742
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35PX330MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)