450BXW100MEFR18X35
VIGOR # :
922323
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V T/H
DataSheet
450BXW100MEFR18X35 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:835 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.879 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)