THA561M150AC1C
VIGOR # :
922325
Description
THINPACK CAP ALUM 560 150V
DataSheet
THA561M150AC1C PDF
Type Description
Series:THA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):470mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.53 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:2.118" L x 0.953" W (53.80mm x 24.20mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)