LNT1V103MSE
VIGOR # :
922327
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SCREW
DataSheet
LNT1V103MSE PDF
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.405 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)