B43601B2158M60
VIGOR # :
922329
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43601B2158M60 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):65mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:90 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)